2013. február 20., szerda

Több mint száz civil szervezet a földforgalmi törvénytervezet átalakításáért

Tisztelt Gazdatanács Tagok! Tisztelt aláíró Gazdatanácsok!

Megkondítjuk a vészharangot!
Gazdák! Szövetségbe!
Az egységes Gazdatanácsok Szövetségébe!

Továbbítjuk a földforgalmi törvény tervezettel szembeni civil összefogás szervezőinek levelét. Örömünkre szolgált, hogy sok Gazdatanács csatlakozott az aláírókhoz, azonban figyelmeztetnünk kell Önöket, hogy máris vannak, akik visszaélnek a Gazdatanács megnevezéssel, egy esetben biztosan:

Járási, megyei Gazdatanácsot nem ismer el a 2013. február 2-án egységbe tömörített Gazdatanácsok Szövetsége. Ilyen önhatalmúlag és névtelenül megalakult (felső vagy alsó) szervet, mint Gazdatanácsot nem fogadunk el.

Azon Gazdatanácsoktól, akikről nem tudunk és aláírókként csatlakoztak nyilvánosan a felhíváshoz, kiket itt alább sorolunk, kérjük, hogy a lehető leghamarabb jelentkezzenek be az Alapítónyilatkozatban foglaltak értelmében a Gazdatanácsok Szövetsége hivatalos címén, azaz küldjék el a tagok hiteles elérési adatait (név, lakcím) tartalmazó (innen letölthető tartalmú) Gazdatanácsot alapító jegyzőkönyveik és a polgármesteri/jegyzői ellenjegyzéssel ellátott Bejelentő irataik másolatait a

gazdatanacs@gmail.com

címre!

A Gazdatanács néven aláírók közül,

akiknek megalakulásáról, miben létükről semmit nem tudunk:
Bajnai Gazdatanács
Banai Gazdatanács
Bálványosi Gazdatanács
Buzsáki Gazdatanács
Dömösi Gazdatanács
Dunaszentmiklósi Gazdatanács
Lábatlan Gazdatanács
Mezőörsi Gazdatanács
Naszályi Gazdatanács
Péri Gazdatanács
Pilismaróti Gazdatanács
Sárkeresztesi Gazdatanács
Süttői Gazdatanács
Szőnyi Gazdatanács
Tápi Gazdatanács
Tardosi Gazdatanács
Tatai Gazdatanács
Töltéstavai Gazdatanács
Zirci Gazdatanács 

akik nem adták le alapító jegyzőkönyvük másolatát 2013.02.02. óta:
Balatonlellei Gazdatanács
Karádi Gazdatanács


az önhatalmúlag magát megyeinek kinevező, Szövetségünk által eleve visszautasított valami:
Komárom-Esztergom Megyei Gazdatanács

Az Alapítónyilatkozatban egyhangúlag elfogadottak teljesítése nélkül nem lehet senki tagja az egységesen felállt Gazdatanácsok Szövetségének, nem erősítik a gazdák összefogását, s a Gazdatanács megnevezés használatával végzetesen megosztják a 2012. december 1-én Kajászón útjára indított nemes kezdeményezést!

Akik bejelentkeznek időben, azokat szeretettel és nagy tisztelettel várjuk a

Gazdatanácsok Szövetsége 1. Küldöttértekezletére
Kajászó, Művelődési Ház
2013. március 2. 14.00  

Gazdák! Szövetségbe!
Az egységes Gazdatanácsok Szövetségébe!
Ne arctalan, önmegvalósítók mozgalmába!

Tisztelettel:
Böcsödiné Csányi Zsuzsanna, Kajászói Gazdatanács képviselője
Tamási Béláné, Összefogás a Magyar Földért és Vidékért Egyesület elnöke
Dr. Boór Ferenc, Gazdatanácsok Szövetsége titkára

FIDRICH Robert
16:29 (1 órája)

címzett: fidusz
Szép Jónapot!

Nagyon köszönjük mindenkinek, aki csatlakozott a földtörvénnyel kapcsolatos állásfogláshoz!

A végén 141 civil szervezet írta alá az a tegnap délutáni határidőig.
(További 4 aláírás érkezett be határidő után, őket a sajtóközleménybe már nem tudtuk belevenni, de a képviselőknek ill. a kormánynak elküldtendő végleges állásfoglalásban már mind a 145 aláíró szervezet szerepel.) Mellékelem a végleges állásfoglalást a 145 aláíró szervezettel.

Mellékelem a ma délelőtt kiadott sajtóközleményünket is. Aki tudja, saját kapcsolatain keresztül juttassa el a helyi sajtóhoz illetve nagyon jó lenne, ha az adott megyéből származó országgyűlési képviselőkhöz is el tudnák juttatni az állásfoglalást!

Ehhez mellékelek egy sablonlevelet ill. az országgyyűlési képviselők elérhetőségét tartalmazó honlapot elérhetőségét is.

* * *

Tárgy: 145 civil szervezet állásfoglalása  a földforgalmi törvénytervezethez érkezett módosító indítványokról

Tisztelt Képviselő Úr!

A CSEMETE Egyesület, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ, a Magyar Biokultúra Szövetség, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Szövetség az Élő Tiszáért és Szülőföld Mozgalom részletes elemezést készített a tavaly ősszel a Parlament elé terjesztett T/7979. számú földforgalmi törvénytervezethez benyújtott 204 módosító indítványról. Az elemzést és az ez alapján készített állásfoglalást 145 természetvédelemmel és vidékfejlesztéssel foglalkozó szakmai szervezet illetve gazdaszervezet írta alá.

Mellékeljük 145 civil szervezet által aláírt állásfoglalást, valamint az általunk támogatandónak illetve elvetendőnek tartandó módosító indítványok részletes listáját.

Kérjük, hogy a földforgalmi törvény tervezetének vitája során vegyék figyelembe javaslatainkat!

Budapest, 2013. február 20.

Tisztelettel:
[név]
[szervezet]
[település]

* * *

Az egyes országgyűlési képviselők adatai itt érhetők el (emailcímek is):

Köszönettel és üdvözlettel:

Fidusz (FIDRICH Robert)
MTVSZ/FoE Hungary
#jabber/gtalk: fidusz@jabber.hu

* * * * * * * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sajtóközlemény
Budapest, 2013. február 20.

/*Több mint száz civil szervezet a földforgalmi törvénytervezet átalakításáért

145 civil szervezet és gazdatanács közösen értékelte a földforgalmi törvénytervezethez érkezett módosító indítványokat. A törvényjavaslatot korábban élesen bíráló szervezetek elsősorban Ángyán József és Bencsik János indítványait támogatják, amelyek elfogadásával a földtörvény a fenntarthatóságot és a vidék felemelkedésének ügyét szolgálná.*/

Az állásfoglalást kezdeményező szervezetek (CSEMETE Egyesület, Kishantosi Vidékfejlesztési Központ, Magyar Biokultúra Szövetség, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Természetvédők
Szövetsége, Szövetség az Élő Tiszáért, Szülőföld Mozgalom) részletes elemezést készítettek a tavaly ősszel a Parlament elé terjesztett T/7979. számú földforgalmi törvénytervezethez benyújtott 204 módosító indítványról. Ilyen részletességű munkát módosító indítványokról az elmúlt években egyetlen civil csoportosulás sem készített. Az állásfoglaláshoz a természetvédelemmel és vidékfejlesztéssel foglalkozó szakmai szervezetek mellett harminc helyi gazdatanács is csatlakozott, illetve olyan tekintélyes társadalmi szervezet is, mint a Professzorok Batthyány Köre.

Állásfoglalásukban a civilek aggodalmukat fejezték ki, hogy amennyiben a jelenlegi terveket fogadja el az Országgyűlés, az a nagybirtok megerősödéséhez és a vidék elszegényedéséhez vezet. A 15 oldalas elemzés szerint Ángyán József és Bencsik János (FIDESZ) képviselők által benyújtott 72 indítvány egy összefüggő rendszert alkot, amelyek elfogadásával a törvény a fenntarthatóságot és a vidék felemelkedésének ügyét szolgálná. A szervezetek emellett a legtöbb támogatható javaslatot az LMP, a Jobbik, illetve Molnár Oszkár
független képviselő által benyújtott indítványai között találták; legkevésbé az MSZP által beadott javaslatokat támogatják, mivel ezek még a kormány terveinél is jobban szolgálnák a nagybirtokra épülő mezőgazdaság ügyét, bár ezen javaslatok közül is elfogadhatónak tartanak két indítványt.

Kajner Péter, a Szövetség az Élő Tiszáért elnöke fontosnak tartja, hogy a földhöz jutásnál élvezzenek valódi előnyt a településen élők. A távolabbi lakóhelyű, illetve székhelyű termelők akkor juthassanak földhöz, ha a helyiek közül nincs, aki igényt tartana rá. Kerüljenek előnybe a fenntartható módon gazdálkodók és a gazdálkodni kívánó, gyermeket vállaló párok. Szükséges a földbirtoklás és földhasználat terén a kiskapuk bezárása is, hogy ne lehessen az érvényes felső korlátoknál több földet vásárolni vagy használni.

Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség elnökségi tagja hangsúlyozta, hogy a helyi közösségeknek döntő szava kell, hogy legyen a földekkel kapcsolatos ügyleteknél. A helyi földbizottságokat a településen élők közül kell megválasztani és legalább együttdöntési jogot kell nekik adni. Lényeges, hogy a földforgalmi szabályok nyújtsanak hatékony védelmet a spekuláció és a letelepedni nem kívánó külföldiek tulajdonszerzése ellen is.

Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetsége elnöke rámutatott, hogy akciójukkal a civil társadalom egyértelműen üzen a politika számára: csak olyan földszabályozás elfogadható, amely a Vidékstratégia szellemiségének megfelelően a családi gazdálkodást és a fenntarthatóságot helyezi előtérbe és nem enged teret a termőfölddel kapcsolatos tőkespekulációnak. Az elnök kiemelte, hogy a gazdatanácsok csatlakozása jelzi, hogy a vidéki lakosság egyre jobban artikulálja és hallatja véleményét a szülőfölddel kapcsolatos ügyekben.

A szervezetek kifejtették, hogy a parlamenti vita folytatását is figyelemmel fogják kísérni, beleértve a föld üggyel kapcsolatos később benyújtandó törvénytervezeteket is.

*Az állásfoglalás innen letölthető:*

*Az állásfoglalást kezdeményező szervezetek:*
CSEMETE Egyesület
Kishantosi Vidékfejlesztési Központ
Magyar Biokultúra Szövetség
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Magyar Természetvédők Szövetsége
Szövetség az Élő Tiszáért,
Szülőföld Mozgalom
*
Csatlakozó szervezetek: *

Akli Majorért Műemlék Alapítvány
Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége
Ászári Honismereti Szervezet
Bábonymegyer - Som - Nyim Térségi Gazdatanács
Bakonybánki Gazdatanács
Bajnai Gazdatanács
Balatonboglári Gazdatanács
Balatonlellei Gazdatanács
Bálványosi Gazdatanács
Banai Gazdatanács
B-A-Z Megyei Környezet-, és Területfejlesztő Nonprofit KFT.
Beklen Alapítvány a Nagykunsági Civil Társadalomért
Bese Természetvédelmi Egyesület
"Bihar" Kis-sárréti Civilek Társasága
Bors Alapítvány
Börzsöny - Ipoly-mente Polgári Természetőrség
Buzsáki Gazdatanács
CEEweb a Biológiai Sokféleségért
Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület
Csermely Környezetvédelmi Egyesület
Dél-alföldi Regionális Környezetvédelmi Civil Hálózat
Dél-dunántúli Biokultúra Egyesület
Domberdő Természetvédelmi Egyesület
Dömösi Gazdatanács
Dunaszentmiklósi Gazdatanács
Élőlánc Magyarországért
ELTE Egyetemisták a Környezettudatos Szemléletért
E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület
Energia és Környezet Alapítvány
Észak- alföldi Teleházak Regionális Közhasznú Egyesülete
Ételallergia Regionális Közhasznú Egyesület
Európai Civil Koordinációs Egyesület (ECKE)
Fauna Alapítvány
Fejér MAG Egyesület
Fejér Szövetség
Felső-Tisza Alapítvány
Fenntarthatóság Felé Egyesület
Független Ökológiai Központ
GAIA Ökológiai és Vidékfejlesztési Alapítvány
GATE Zöld Klub
Gazdálkodó Családok Szövetsége
Göcsej Természetvédelmi Alapítvány
GÖDÖLYE Szociális Szövetkezet
GreenDependent Fenntartható Megoldások Egyesülete
Helyi Kisközösségek Közhasznú Nonprofit Kft.
Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesület
Herman Ottó Természetvédő Kör
Hidra Természetvédelmi és Ifjúsági Egyesület
Holocén Trermészetvédelmi Egyesület
Horka Íjászai
Hosszúhetény Természeti Értékeiért Egyesület
Ifjú Botanikusok Baráti Köre
Inspi-Ráció Egyesület
JövőMagyarország mozgalom
Kajászói Gazdatanács
Kalocsakörnyéki Környezetvédelmi Egyesület
Karádi Gazdatanács
Kecskeméti Fogyasztó- és Vidékvédő Egyesület
Kerekerdő Alapítvány
Keresztényekért Alapítvány
Keresztúri Társas Kör
Keszthelyi Környezetvédő Egyesület
Komárom-Esztergom Megyei Gazdatanács
Koppányvölgyi Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület
Kordován Tér Baráti Kör
KÖRLÁNC Szegedi Munkacsoport
Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata
Környezettudományi Klub Egyesület
Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület
Közép-magyarországi Zöld Kör
Középkertért Egyesület
Lábatlan Gazdatanács
Levegő Munkacsoport
Magosfa Környezeti Nevelési és Ökoturisztikai Alapítvány
Magyar Agrár-Környezetgazda Egyesület
Magyar Élőfalu Hálózat
Magyar Faluszövetség
Magyar László Idegenforgalmi Egyesület
Magyarok Szövetsége
Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány
Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség
Mezőörsi Gazdatanács
Moccantó Egyesület
MOGETIANA Vidékfejlesztési és Hagyományőrző Egyesület
Mozgalom az Egészséges Város Környezetéért Társaság
Naszályi Gazdatanács
Nemzeti Értékvédő Egyesület
Nimfea Természetvédelmi Egyesület
Noé Bárkája Egyesület
Nők a Balatonért Egyesület
Nyimi Gazdatanács
Nyugat-dunántúli Biokultúra Egyesület
Ópályiak Baráti Köre Egyesület
Ökológiai Stúdió Alapítvány
Összefogás a Magyar Földért és Vidékért Egyesület
Pandora Mélyökológiai Szellemi Műhely Egyesület
Patacs - Rácváros Egyesület
Pécsi Zöld Kör
Péri Gazdatanács
Pilismaróti Gazdatanács
Polyán Egyesület
Professzorok Batthyány Köre
Reflex Környezetvédő Egyesület
Sárkeresztesi Gazdatanács
Serpentes Alapítvány
Somló-Marcalmente-Bakonyalja LEADER Akciócsoport Közhasznú Egyesület
Süttői Gazdatanács
Szélkiáltó Természetvédő Egyesület
Szentkirály község önkormányzata
Szentkirályi Vágó János Gazdakör
SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület
Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége
Szombathely-Herény Kőrösi Csoma Sándor Természetjáró Környezet és
Természetvédő Egyesület
Szőlősgyöröki Gazdatanács
Szőnyi Gazdatanács
SZTE TITOK Klub
Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért
Tápi Gazdatanács
Tápszentmiklósi Gazdatanács
Tardosi Gazdatanács
Tatai Gazdatanács
Természetes Életmód Alapítvány
Töltéstavai Gazdatanács
Váralja Szövetség
Vasvarjú Természetvédelmi Alapítvány
Védegylet
Vérteskethelyi Gazdatanács
Vidékfejlesztő Szociális Munkások Egyesülete
Visnyeszéplaki Faluvédő és Közművelődési Egyesület
Völgy Hangja Egyesület
Zirci Gazdatanács
Zöld Akció Egyesület
Zöld Kapcsolat Egyesület
Zöld Kör
Zöld Nők
Zöld Óvoda Hálózat Egyesület
Zöld Pont Alapítvány
Zöld Zebra Állat- és Természetvédő Egyesület

Az állásfoglalás teljes szövege:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése